סרטים שנוגעים בנו: על קיפאון יצירתי ותקיעות בעשייה

 

כמאמנת אישית אני משתמשת הרבה בסרטים שנוגעים בנו. קיפאון יצירתי ותקיעות בעשייה בכלל הם במרכז הסרט מעורר ההשראה- כאב ותהילה” של אלמודבר. לאחר שנים של יצירה הבמאי מצוי במשבר עמוק של כתיבה ובדכדוך נפש הגורמים לו כאבים פיסיים והתנתקות מכל התהילה שלה זכה בעבר. עליו לעבור דרך ארוכה עד שהוא חוזר לעצמו ולפעילותו.
נשמע מוכר? גם לכם יש ימים כאלה בהם נדמה  שכל הידע והניסיון שצברתם מתמסמסים, לא באים לידי ביטוי ולא רואים את האופק? מה מלמד אותנו הסרט על האפשרות להתחלה חדשה, על הצמיחה שלאחר המשבר, ועל הדרך שהבמאי עובר כדי שזה יקרה?

ראשית השהייה בכאב – אילו רווחים יש בה?

דוקא  אי העשייה, ההתכנסות בתוך עצמו ובהזיותיו והשקט מסביבו מאפשרים לו התחברות  לשורשיו ,לעברו ולמקורות החוזק שבו- בין נמנום והזיה הוא חולם על אמו הענייה אך המסורה, השרדנית והאופטימית. הוא צופה בילד הדעתן, הסקרן ופורץ המסגרות שהיה ומשתכשך בצבעוניות של הכפר  כמו מראה הכבסים שליד הנהר. הכבסים האלה באופן מטאפורי מרמזים על התהליך שהוא עובר בעצמו- הוא בעיקר מוותר על כל הקישוטים, מחיאות הכפיים, מסכות הבמה והרעש, האגו והכבוד, והוא בעצם מתחיל מחדש כילד ואם תרצו כסדין לבן נקי מכל צבע. תוך כדי חזרה לעבר הוא מתעמת עם השדים שרודפים אותו – רגשי אשמה במשך 32 שנה עקב עימות עם שחקן ראשי באחד מסרטיו. הכאב והסבל מניעים אותו לפעולה – כדי להמעיט מסבלו הוא נפגש עם השחקן הפגוע ומציע לו לשחק בסרט חדש שכתב מבלי לציין את שמו של היוצר (אלמודבר). בכך הוא נפטר מרגשי האשם ועושה תיקון כפול- הוא נותן כבוד ומבלי להתכוון מרויח את כבודו  שאינו תלוי בקהל אלא במעשיו, בצניעותו ובאנונימיות שבחר בה. יותר מזה, רק כש”כיבס” את רגשותיו ואוורר אותם די הצורך, יכול היה לפנות  מקום לכתיבה וליצירה ולריפוי מכאביו הפיזיים. מה הסרט אומר לנו?

שקט, אי עשייה והקשבה לעצמנו הם לפעמים שלב הקפיצה לעשייה חדשה ובוגרת יותר. וזה לוקח זמן…

נכון, השלב הזה עשויי להביא כאב ועימותים עם דמויות ואירועים קשים מהעבר, אך גם ליצר לנו הזדמנויות גדולות לתיקון, לשינוי ולחידוש.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

אודות עדינה מלול

עדינה מלול עוזרת לנשים באמצע החיים לצאת מתקיעות ולפעול מתוך ערך עצמי ושמחת חיים. לקבלת המדריך החינמי, שייתן לכן טיפים ורעיונות יצירתיים איך לחיות בפוקוס ומתוך זקיפות קומה - לחצו עכשיו על הקישור

השארת תגובה